Nekupujte firmu s pochybnou minulostí. Založte si svou vlastní.

Zakládáte firmu? Možná jste se setkali s nabídkou na tzv. ready-made firmu, tedy odkoupení existující společnosti. Odrazovali vás vysokou cenou založení nové společnosti a časovou náročností. Nenechte se mýlit. Založit firmu s naší pomocí zvládnete i od vašeho stolu s jedním výletem na poštu.

Nejprve si ale řekněme proč je ready-made firma špatnou volbou. Hotová firma by vám přece měla ušetřit čas a peníze. A to v podnikání všichni chceme, ne? Ve skutečnosti je tomu naopak, a ještě vás může dostat do problémů.

Podívejte se na ready-made firmu očima tří klíčových lidí pro vaše podnikání.

Váš klient k vám nebude mít důvěru

Prověřujete si své obchodní partnery? 99 % podnikatelů odpoví ano. Z toho vyplývá, že i vás si budou prověřovat. První kroky povedou do obchodního rejstříku a tam to bude vypadat třeba takto.

Změny jména, převody podílů, nepřehledné transakce. To nevzbuzuje příliš důvěry, že? Stejně podezřele působí i živnostenský rejstřík (vyberte odkaz „Údaje s historií“), kde to vypadá, že firma dělá všechno od výroby koksu po pálení slivovice.

Možná si říkáte, „vždyť to klientovi na schůzce vysvětlím“. Asi byste mu to vysvětlili, ale on dost možná na schůzku ani nepřijde a v telefonu uslyšíte pouze „volaný účastník hovor nepřijímá“.

Seriózní image vaší firmy je v byznysu stěžejní.

Naštvaný účetní bude ta lepší varianta

V případě převzetí ready-made firmy máte nulový přehled o její historii. Kupujete ji x měsíců po jejím založení a netušíte, co se za tu dobu ve společnosti dělo. Soudní spor v případě nějakých nekalostí pravděpodobně vyhrajete, ale za cenu dlouhých hodin u soudu.

Nechcete radši tento čas věnovat rozvíjení vašeho podnikání?

U seriózních nabídek zpravidla dostanete potvrzení, že kupovaná firma nikdy nevyvíjela žádnou činnost, ale 100% jistotu nemáte nikdy. A v případě nejasností se budete v lepším případě hádat s vaším účetním, v tom horším si na vás došlápne finanční úřad, kterému na historii firmy tak úplně nezáleží.

Advokát se zapotí

Nebudete mít kontrolu ani nad uzavřenými smlouvami. Nemusí jít pouze o nejasnosti způsobené předchozí činností, ale podvedeni můžete být i zprostředkovatelskou firmou, jak ukazuje jeden příklad z praxe.

V době, kdy vzniká tento text, je u soudu případ společnosti, která se specializuje na prodej ready-made firem. U každé prodané firmy udělali jednu malou „chybu“. Vystavili na její jméno několik bianco směnek, které si ponechali. Riziko při převzetí takové firmy je jasné

Koupě ready-made firmy bývá rychlejší, než založení nové. Těchto pár dnů navíc vám ale nikdy nevynahradí starosti a problémy spojené s právními a účetními nejasnostmi.

Založte si vlastní firmu bez starostí a čekání na úřadech. O vše se postaráme za pouhých 8 888 Kč.

Přečtěte si také články: