Sídlo firmy ve vlastním bytě? Pouze na vlastní nebezpečí

Každá firma, nebo podnikatel (OSVČ) si dle zákona musí určit své sídlo. U větších firem to bývají kanceláře, výrobní hala nebo prodejna. Účetní, marketingoví odborníci, programátoři a další drobní podnikatelé ale často pracují z domu. Takové řešení je na jednu stranu pohodlné, ale na druhou stranu i zrádné a nebezpečné.

V Občanském zákoníku, § 136 (Sídlo), odstavci 1 stojí: „Při ustavení právnické osoby se určí její sídlo. Nenaruší-li to klid a pořádek v domě, může být sídlo i v bytě.“ Tak jednoduché to ale v praxi nebývá. Ať již jste firma, či živnostník, tak potřebujete písemný souhlas vlastníka nemovitosti.

 • Družstevní byt. K umístění sídla do družstevního bytu musíte získat souhlas družstva, tedy osob družstvo zastupujících. Těch je často více (předseda, členové představenstva) a získání všech podpisů stojí dost času. Družstvo navíc žádost v mnoha případech zamítne.
 • Byt v nájmu. Pokud bydlíte v nájmu, uděluje souhlas s umístěním sídla majitel. Tomu se často taková žádost může jevit jako riziková a souhlas se zřízením sídla vám neudělí.
 • Bydlení u rodičů. Podnikání při studiu je stále rozšířenější a studentské start-upy často nemají jinou možnost než sídlo v domě, či bytě rodičů. Ti však mívají pro taková dobrodružství pramálo pochopení.

Navíc v případě stěhování z bytu do bytu musíte absolvovat celé úřední kolečko znovu: Živnostenský úřad – Finanční úřad – Městská správa sociálního zabezpečení – Zdravotní pojišťovna. Jsou to náklady navíc a celkem otrava.

Ani ve vlastním nemáte vyhráno

Výše uvedené problémy se vás netýkají, pokud sídlo firmy zřídíte ve vašem vlastním bytě či domě. Souhlas si vystavíte sami. Já však tento postup nedoporučuji, protože můžete narazit. A to hned v několika oblastech.

 1. Legislativa
  Sídlo právnické osoby může být v domě či bytě pouze v případě, že je to slučitelné s jejím účelem a odpovídá povaze a rozsahu její činnosti. Účetní, programátoři nebo grafici – v pořádku. U složitějších činností, jako třeba u výroby, už je to sporné. Úřady v těchto případech sice domácí sídla tolerují, ale pouze interně. S novým vedením mohou přijít jiné pokyny a spolu s nimi výzva ke změně sídla ve vaší schránce.
 2. Exekuce
  Firma se kdykoliv může dostat do problémů. Exekutoři v takovém případě nemají povinnost rozlišovat domácí a firemní majetek. A prokázat vlastnictví u 3 roky starého notebooku nebo ledničky pořízené před 5 lety může být problém. Další cestou je obrana tzv. vylučovací žalobou. Její řešení však trvá dlouho a výsledek bývá nejistý.
 3. Snadno dohledatelná adresa.
  Pamatujte, že dohledat si vaši adresu v obchodním rejstříku je otázkou několika kliknutí. Neohlášené návštěvy tak mohou přijít kdykoliv a obtěžovat třeba vaši rodinu. A z mé zkušenosti vím, že takové chování klientů není žádnou výjimkou. Navíc pokud bydlíte v honosnější nemovitosti, snadno vzbudíte pozornost závistivců nebo dokonce zlodějů. Jestli obýváte starší dům, nebude zase vaše firma působit příliš reprezentativně. V momentě, kdy po vygooglení adresy firmy uvidí potenciální klient oprýskaný panelák, možná si spolupráci rozmyslí.
 4. Kontaktní adresa
  Pro úřady je sídlo firmy zároveň kontaktní adresou. Připravte se i na návštěvy úředníků – živnostenský úřad, ČOI, Česká zemědělská a potravinářská inspekce a další – rády chodí na adresu sídla bez ohlášení.

Mějte také na paměti, že volba sídla je krok nevratný – jakmile jednou úřad o adrese informace má, tak je vaše adresa viditelná ve veřejném rejstříku! A to i v případě, že sídlo změníte – pak lze adresu dohledat v historii daného subjektu.

Pro váš klid i bezpečí proto doporučuji naše virtuální sídlo. Za 199 Kč měsíčně získá vaše firma adresu v reprezentativních budovách na dobrých adresách v Praze nebo Brně.

Photo credit www.gratisography.com, licence CC BY 2.0