Seriózní firmy s virtuálním sídlem se úřadů bát nemusejí

Zaslechli jste, že virtuální sídlo znamená častější kontroly? Vhodnější by bylo říci, že:

  1. firmy, které nekomunikují,
  2. klienty provozovatelů virtuálního sídla, kteří nekomunikují,
  3. firmy bez historie nebo příjmů, které se dobrovolně registrují k DPH,
  4. plátce DPH, kteří uplatňují podezřele často a nepřiměřeně vysoké nároky na odpočet DPH…

…, úřady skutečně více prošetřují nebo dokonce rovnou kontrolují. Firma, která nekomunikuje, si může sídlit, kde chce a stejně bude úřady vyhodnocena jako podezřelá. Firmy, které jsou kontrolovány kvůli karuselovým obchodům, jsem zmiňoval v článku Virtuální sídlo si může založit i plátce DPH.

Samostatnou kapitolou jsou provozovatelé virtuálních sídel, kteří svým klientům leckdy slibují nemožné; například to, že je „ochrání před úřady“. Jak to dělají? Jednoduše. S úřady vůbec nekomunikují, jejich dopisy vracejí a odmítají s nimi jakkoli spolupracovat (např. předáním aktuálních kontaktních údajů na klienta). Tato pochybná metoda možná fungovala dříve, ale dnes mají úřady širší nástroje represe. Například označí firmu jako nespolehlivého plátce DPH. Navíc dnes funguje instrument tzv. fikce doručení, takže jakákoliv písemnost doručovaná např. správcem daně do schránky skutečné či datové je 10. dnem od jejího uložení považována za doručenou.

Závažnějším problémem však je, že tyto laicky řečeno vychytávky mají negativní důsledky pro všechny provozovatelovy ostatní, byť poctivé, zákazníky. Úřady pak vnímají firmy na dané adrese za podezřelé a ano, mohou je častěji kontrolovat, provádět místní šetření, vyzývat k odstranění pochybností nebo mohou např. při registračním řízení vyžadovat více podkladů potřebných k vydání rozhodnutí apod.

Naši firmu finanční úřad kontroloval jednou, a to na udání jednoho z našich konkurentů, kterému ležíme v žaludku s našimi skvělými službami za super cenu. Tímto ho srdečně zdravíme! 🙂 Naši klienti si ale vedou líp. Žádné zprávy o častějších kontrolách od nich totiž nemáme. A že jich máme hodně! (Samozřejmě klientů, nikoli kontrol.)

Na závěr – pokud plánujete podvádět stát či své zákazníky, pak rozhodně doporučuji najít si takového poskytovatele virtuálních sídel, který Vás v tomto podpoří a bude náležitě spolupracovat. V opačném případě hledejte takového, který s úřady komunikuje a jednoznačně takové praktiky odsuzuje. V našich sídlech mimo jiné vypovídáme Smlouvu těm klientům, kteří se zabývají pochybnou či podvodnou činností. Nechceme mít pouze sídla na dobré adrese, ale také v dobré společnosti. Víme, že takový přístup se nám dlouhodobě vyplatí.