I OSVČ může mít virtuální sídlo

Jednou z věcí, která mě na tomto oboru neskutečně štve, je to, že úplné nesmysly, ba dokonce i skutečné nepravdy šíří někteří naši konkurenti.

Není to tak dlouho, co jsem četl článek, kde jednatel jedné z konkurenčních firem psal: „Virtuální sídlo neposkytujeme fyzickým osobám OSVČ, jelikož to výslovně zakazuje Živnostenský zákon a Zákon o obchodních korporacích. Některé konkurenční společnosti ale virtuální sídlo pro OSVČ i přes tento zákaz poskytují.“ Nevěřil jsem svým očím a říkal si, že přece pod takovým nesmyslem se nemůže podepsat firma, která na trhu působí spoustu let. Jenže jak je vidět, může.

A jak je to správně? Pokud bude vaše sídlo odlišné od vašeho bydliště, jste při oznámení změny sídla živnostenskému úřadu současně povinni doložit doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž jste vaše sídlo umístili. K doložení právního důvodu pro užívání prostor postačí písemné a ověřené prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde jsou prostory umístěny, že s umístěním souhlasí. A to je vlastně vše.

Samozřejmě si musíte vybrat seriózního poskytovatele, který vám bude přeposílat doručenou korespondenci, zejména proto, že pro OSVČ není datová schránka povinná a veškerou poštu zasílají úředníci fyzicky na adresu. A také proto, aby se vám nestalo, že s virtuálním sídlem nedostanete poštu.

A na závěr – každou informaci, kterou našim klientům říkáme, si důkladně ověřujeme s právníkem, daňovým poradcem nebo přímo s konkrétními úřady – u finančního úřadu, živnostenského úřadu či rejstříkového soudu. My vám totiž nesmysly tvrdit rozhodně nechceme.