Filtrujte si svou firemní poštu i e-maily

Zálohu na převedení obrovského majetku z Nigérie už asi dneska nikdo ze svého účtu nepošle. Existují ale i propracovanější podvody, které jsou cílené na začínající podnikatele nebo nově založené firmy.

My jsme v Office option zjistili, že se často opakuje jedno schéma – někdo pošle žádost o aktualizaci údajů o firmě nebo nabídku na zápis do katalogu. Na první pohled se jedná o nevinné požadavky či výhodně se tvářící služby, pokud však zareagujete, zapláčete nad výdělkem.

Rafinovaných podvodů přibývá

Lidé, a v tomto případě především podnikatelé, jsou celkově čím dál víc imunní proti podvodům, které jsou na první pohled jasné. To, co fungovalo před deseti lety, už dnes odhalí i desetileté dítě. Podvodnící jsou proto čím dál vynalézavější a hledají cesty, jak z vás dostat peníze.

Podívejte se na 4 nejznámější případy:

  1. Nabídka na zápis společnosti do Evropského rejstříku. Pro firmy, které mají ambice fungovat na mezinárodních trzích to může znít zajímavě. Jakmile zjistíte, že za tento zápis zaplatíte ročně 766 EUR, už to tak zajímavé není. Přečtěte si víc o zkušenosti právníka Marka Odrobiny.
  2. Nabídka na zápis do rejstříku obchodu a živností. Další případ, který se tváří jako úřední dopis a většinu lidí tak zmate. A ani poplatek 1 677 Kč se nemusí zdát tak vysoký. Přečtěte si, jak před tímto podvodem varovala Česká televize.
  3. Český telefonní seznam. Firmy utrácejí za podvodný leták od firmy Český telefonní seznam, který se tváří jako faktura. O podvodu informoval server iDnes.
  4. Katalogové podvody jsou samostatnou kapitolou, do které patří nabídky na tištěné katalogy a reklamy v nich, daňový rádci, databáze firem a jiné. Varuje před nimi server Novinky.cz.

Já jsem naštěstí nikdy podobnou nabídku nevyužil, neviděl jsem v tom pro své firmy smysl. Někdy se ale nabídka může zdát skutečně smysluplná a znám podnikatele ze svého okolí, kteří se nachytali. Dávejte si pozor i na soukromou poštu, protože podvodníci někdy využívají i adresu jednatele společnosti.

Kvůli šířícím se podvodům pro své klienty v Office option automaticky zřizujeme antispamovou ochranu příchozích zásilek.

Zásilky, o kterých 100% víme, že jsou nebezpečné pro vás nebo vaše podnikání, rovnou skartujeme. Jde o nevyžádané reklamní nabídky, tiskoviny, materiály nebo katalogy. Zároveň požádáme odesílatele, aby vaši adresu vymazali z databáze.

Máte vy nebo někdo z vašeho okolí zkušenosti s podvodnou poštou? Dejte nám vědět a my článek rozšíříme.

Photo credit www.gratisography.com, licence CC BY 2.0